PLAYER / PARENT INFORMATION & FORMS

SCHEDULES

Upcoming Events

Date
Event
Time
Venue

Upcoming Events

10 Mar, 2021
Basketball (V) @ State Tournament (venue and times TBA)
All day
11 Mar, 2021
Basketball (V) @ State Tournament (venue and times TBA)
All day
12 Mar, 2021
Basketball (V) @ State Tournament (venue and times TBA)
All day
13 Mar, 2021
Basketball (V) @ State Tournament (venue and times TBA)
All day

Upcoming Events

Date
Event
Time
Venue

Upcoming Events

There are no upcoming events at this time.

Upcoming Events

Date
Event
Time
Venue

Upcoming Events

There are no upcoming events at this time.

Upcoming Events

Date
Event
Time
Venue

Upcoming Events

There are no upcoming events at this time.

ROSTERS

COACHES

Name Position
Mark Cascio’03 Head Coach
Ben Relle Assistant Coach
Tim Waller Jr. Assistant Coach
Benjamin Stove III ’02 Assistant Coach
Billy Bertaut Coach Manager
Bryson Tubbs, Maukese Harris Managers

 

VARSITY & JV ROSTER

No. First Name Last Name Position Year
0 Brooks Emonet Guard Sophomore
1 Josh Robertson Guard Junior
2 Dennis Hebert Guard Sophomore
3 Shelton Sampson Forward Sophomore
4 Connor Green Guard Sophomore
5 Patrick Berret Guard Senior
10 Justin Bertrand Guard Senior
11 John Howard Jenkins Guard Sophomore
12 Stan Levy Guard Sophomore
13 Aidan Moreau Forward Sophomore
14 William Sterling Guard Sophomore
15 Ian Cavana Guard Senior
20 Bennett Saia Guard Junior
21 Caleb Leblanc Forward Sophomore
22 Jackson Guest Guard Senior
23 Jacob Colby Guard Junior
24 Jonathan Hayes Guard Sophomore
25 Seth Harden Guard Junior
30 Hunter Blouin Guard Sophomore
31 Myles Wood Forward Sophomore
33 Cole Hidalgo Forward Sophomore
34 Emery Jones Forward Junior
35 Liam Calkins Forward Junior
55 Harlan Hamilton Guard Senior

PROGRAM HIGHLIGHTS

State Runner-Ups (2) – 1995, 1982

State Playoff Appearances (30) -2019 (Final Four), 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2004, 2003, 2002, 2000,1998, 1997, 1996, 1995, 1993, 1992, 1991, 1982, 1981, 1980, 1979, 1978, 1975, 1971

District Championships (12) -2019, 2018, 2015, 2009, 2008, 2007, 1995, 1992, 1991, 1980, 1957, 1941

District Runners-Up (6) -1993, 1979, 1975, 1974, 1971, 1966

Collegiate Players
2018
Bailey Luckett – Springhill College
2017
Tensley Aldrige – Loyola
Remy Robert – Belive Prep Academy
2016
Toliver Freeman – St. Joseph’s University
2012
Mason Ibert – Loyola
2010
Kevin Caire – UNO
2009
Kevin Miller – Xavier
John Darnall – BRCC, UNO
2008
Osby Kelly – University of Tampa
Cory Richard – Southeastern
2004
Luke Zumo – Loyola
2000
Dale Almond – Millsaps
Trey Pinegar – Alabama-Huntsville
Taylor Murphy – Louisiana College
1998
Brien Rabinhorst – Centenary
Dan Waguespack – Millsaps
1997
Brandon Landry – LSU
1996
Derrick Jones – Mississippi State, Samford
1995
Blake Sanz – Loyola
1992
Kevin Batiste – Alcorn State Bryan Denison – Loyola
Darly George – Georgia College
Jonathan Pixley – Samford University
1982
Richey Sawyer – The Citadel
1978
Perry Key – Missouri State
1975
Brent Boyd – UT Austin
1972
Ed LeBlanc – LSU
Sam Parrino – Nicholls
1957
Gayle Hatch – NSU
1942
Van Hicks – NSU
Coaches since 1918
2013-Present Mark Cascio ’03
2009-13 Michael Toups
2003-09 Kemper Todd
2000-03 Mark Estorge
1977-00 Glen Randow
1971-77 Frank Pasqua
1966-71 Jimmy Cangelosi
1963-65 Brother Ralph McGarry
1961-63 Brother Eldon Crifasi, SC
1957-60 Gus Adomitus
1955-56 Gene Murphy
1951-54 Mel Didier
1949-50 Eddie Harrelson
1947-48 Brother Ralph McGarry
1945-46 Ralph Springer
1944-45 Joe McCarron
1942-44 Brother Ralph McGarry
1937-42 Ralph Springer
1934-37 Pete Burge
1921-34 Unknown
1918-21 Brother Cornelius Keohane
Final Four Appearances
  • 1982
  • 1992
  • 1995
  • 2018
  • 2019