26 Mar 2018

Mu Alpha Theta Takes Third At State Convention

Congratulations to Catholic High Mu Alpha Theta for taking third place at the Mu Alpha Theta State Convention held March 22 – 24, 2018. There were more than 750 students and 35 schools in attendance. Hunter Doiron served as the State Vice President for this year’s convention.

Students placing in Individual tests:

Geometry Individual:
3rd place – Benjamin Mayeux
7th place – Caleb Woods

Algebra 2 Individual:
1st place – Daniel Barfield
4th place – Christian Thompson
6th place – Nicholas Fanguy
11th place – Alex Richard
18th place – Luke Bella

Precalculus:
2nd place – Eli Barbin
3rd place – Hunter Doiron
4th place – Christopher Cronin
6th place – Grant Alumbaugh
8th place – Sayer Sauviac
9th place – Jack Wilfert
12th place – Matthew Odom
17th place – Patrick Herry
19th place – Jacob Campbell

Calculus:
2nd place – Stephen Gaudin
4th place – Adam Langlois
5th place – Ryan Aultman
6th place – Sam Gianfala
12th place – Isaak Dawson
14th place – Khoivu Nguyen
15th place – Cameron Vicknair
16th place – Cameron Pierrotti
18th place – Landon Boeneke

Students placing in Games events:
Hustle, 3rd place – Daniel Barfield, Hunter Doiron, Benjamin Mayeux, Cameron Vicknair
Hustle, 7th place – Andreas Kafkallides, Sayer Sauviac, Reese Williams, Caleb Woods
Algebra 2 Math Bowl, 4th place – Luke Bella, Nicholas Fanguy, Joshua Langlois, Alex Richard
Precalculus Math Bowl, 2nd place – Eli Barbin, Kyle Becnel, Christopher Cronin, Patrick Herry
Precalculus Math Bowl, 3rd place – Jacob Campbell, Jack Fuselier, Jack Wilfert, Broderick Wong
Calculus Math Bowl, 3rd place – Landon Boeneke, Isaak Dawson, Stephen Gaudin, Khoivu Nguyen
Precalculus Top Cipherer – Eli Barbin
Algebra 2 Gemini, 3rd place – Bailey Faulk, Christian Thompson
Precalculus Gemini, 4th place – Grant Alumbaugh, Sebastian Cordova
Precalculus Gemini 8th place – Matthew Odom, Nick Robert
Calculus Gemini, 4th place – Noah Davis, Drew Harris
Calculus Gemini, 8th place – Evan Goldsmith, Jason Marxsen
Calculus Gemini, 9th place – Andrew Cedel, Rami Moukarzel
Calculus Descartes, 2nd place – Adam Langlois
Calculus Descartes, 5th place – Sam Gianfala
Calculus Descartes, 6th place – Ryan Aultman

Students placing in Area tests:
Algebra 2, 15th place – Elliot Fontenot
Geometry, 5th place – Caleb Woods
Advanced Math, 11th place – Sayer Sauviac
Advanced Math, 5th place – Nick Robert
Trigonometry, 6th place – Matthew Odom
Differentiation, 1st place – Ryan Aultman
Differentiation, 3rd place – Andrew Cedel
Functions, 5th place – Evan Goldsmith
Functions, 8th place – Liam Cave
Functions, 10th place – Andreas Kafkallides

Interschool:
Algebra 2 Interschool – 3rd place
Precalculus Interschool – 3rd place
Calculus Interschool – 3rd place

Nicholas Fanguy was elected to the office of State Vice President for the 2018-2019 school year.